Ratownicy Medyczni z WSPR Rzeszów na III miejscu w VIII Otwartych Mistrzostwach Ziemi Lubelskiej w Ratownictwie Medycznym

W dniach 31 maja - 2 czerwca odbyły się VIII Otwarte Mistrzostwa Ziemi Lubelskiej w Ratownictwie Medycznym.
Reprezentację WSPR tworzyli Szymon Berłowski, Przemysław Chmaj, Andrzej Sewerniak oraz opiekun Jarosław Szwed. Areną mistrzostw były malownicze tereny zachodniej części Polesia Wołyńskiego w najbliższych okolicach miasta Chełm.

Organizatorzy już podczas oficjalnego otwarcia sprawili, że niejednemu uczestnikowi szybciej zabiło serce, gdyż doszło wtedy do...ataku terrorystycznego typu active shooter. Szybka reakcja jednostek antyterrorystycznych zneutralizowała zagrożenie co umożliwiło działanie medyczne wg. standardów medycyny pola walki. Pokaz wraz z omówieniem różnic w standardach działania prowadzony przez operatora BOA (Biuro Operacji Antyterrorystycznych) oraz wykład prowadzony przez dr. Arkadiusza Trzosa wskazał na możliwości radzenia sobie ze skutkami największego zagrożenia naszych czasów jakim jest terroryzm.

Zawodnikom przyszło skorzystać z tej wiedzy już na pierwszym zadaniu, które odbywało się wieczorem na terenie strzelnicy myśliwskiej, gdzie doszło do postrzału. U poszkodowanego doszło do uszkodzenia tętnicy udowej, a co zatem idzie do obfitego krwawienia. Siły zespołu musiały się jednak podzielić, gdyż kolega rannego, sądząc po zachowaniu, mógł być podejrzewany o zaburzenia psychiczne.
Umiejętność odpowiedniego dowodzenia siłami i środkami była sprawdzana podczas tych mistrzostw kilkakrotnie. Kolejne zadanie odbywało się na terenie cementowni - kilku poszkodowanych w wyniku upadku z rusztowania oraz mężczyzna, który doznał nagłego zatrzymania krążenia spiesząc im na ratunek. Pomoc w postaci ratowników KPP - pracowników cementowni była nieoceniona i pozwoliła uratować życie i zdrowie wszystkich pełniących role poszkodowanych w tym zadaniu. Zespół WSPR za to zadanie zdobył największą ilość punktów ze wszystkich biorących udział drużyn za co otrzymał specjalny puchar.

Zadania medyczne były przeplecione zadaniami sprawnościowymi takimi jak strzelanie z ostrej amunicji do ruchomego celu, rozwinięcie linii gaśniczej, czy transport slalomem przy pomocy sprzętu medycznego członka zespołu przez pozostałych. Znajomość języków obcych była kluczem w zadaniu odbywającym się na terenie Centrum Lotniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie doszło do udaru u młodego mężczyzny oraz do zachłyśnięcia u rocznego dziecka.

Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie jako organizator zapewniła uczestnikom wiele ciekawych zadań pozwalających na współzawodnictwo, jak również ciekawe upominki. Możliwość wymiany doświadczeń z innymi załogami pozwoliła na konsolidację środowiska w czasie odbywającego się ogólnopolskiego protestu ratwników medycznych.

Załoga WSPR w tych mistrzostwach zajęła III miejsce. Zwycięzcami zostali reprezentanci Wielkopolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Koninie, na drugim miejscu podium uplasowali się przedstawiciele Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej. Na VIII Otwartych Mistrzostwach Ziemi Lubelskiej w Ratownictwie Medycznym występowała również inna drużyna z Podkarpacia, a mianowicie zespół z Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu.

fot. Justyna Pietrzyk (chełm.naszemiasto.pl) / WSPR Rzeszów

Zdjęcia: