X Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym

W dniach  27-30  stycznia 2015 roku reprezentacja Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie w składzie: Przemysław Chmaj, Jarosław Szwed, Szymon Berłowski oraz  Damian Marut  w  roli  opiekuna  grupy,  uczestniczyli  w  X  Międzynarodowych  Zimowych  Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym w Bielsku- Białej.
 
Całe wydarzenie obejmowało szereg konkurencji z którymi drużyna ratowników medycznych zmierzyła się, pomimo trudnych warunków pogodowych oraz wymagających zadań.
 
Nowością w tegorocznych zawodach były zadania związane ze współpracą z ratownikami górniczymi.    Scenariusz    zadania,    które    odbywało   się   na   terenie   kopalni   PG   Silesia w Czechowicach-Dziedzicach,  zakładało  wybuch  w  kopalni.  Egzaminowana  załoga  pogotowia w chwili wybuchu była jedyną załogą na miejscu i - jak zakładał scenariusz - musiała przeprowadzić triage i zająć się najciężej poszkodowanymi do czasu przyjazdu kolejnych zespołów. Osoby poszkodowane w wybuchu były przynoszone do specjalnego namiotu przez ratowników górniczych. Dla egzaminowanych załóg konkurencja ta była także ciekawą lekcją, gdyż ratownicy medyczny mogli poznać, jaki sprzęt posiadają ratownicy górniczy, co mogą zrobić oraz jakie mają kompetencje, a także jak mogą być wykorzystani do czasu przyjazdu innych zespołów ratowniczych.
 
Spore wrażenie zrobiło także zadanie w centrum handlowym Gemini Park, gdzie podczas pomocy osobie chorej na cukrzycę dochodzi do napadu na jubilera, zakładnikami stają się sami ratownicy. Podczas akcji grupy antyterrorystycznej ranny zostaje jeden z napastników, któremu także musi pomóc egzaminowana załoga.
 
W zadaniach nie zabrakło wypadków drogowych. Jedną z symulacji był nocny wypadek autobusu komunikacji miejskiej z samochodem. Drugą symulacją było odwzorowanie katastrofy autobusowej, która wydarzyła się 35 lat temu w Wilczym Jarze w Żywcu-Oczkowej. W katastrofie tej zginęło  wówczas  30  osób,  9  udało  się  uratować. W zadaniu tym ratownicy zmagali się nie tylko z ciężkimi warunkami atmosferycznimi, ale także z trudno dostępnym terenem.
 
W zawodach nie zabrakło także testów sprawnościowych i teoretycznych. W zmaganiach uczestniczyły 44 drużyny krajowe i 9 zagranicznych.
 
W czasie zawodów doszło także do tragicznej sytuacji. Do zatrzymania czynności życiowych doszło u ratownika medycznego zajmującego się obsługą techniczną zawodów, pracownika Bielskiego Pogotowia Ratunkowego - organizatora mistrzostw.
 
Ostatecznie  ratownicy  Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego  w  Rzeszowie  zajęli 18 miejsce  w  ogólnej  klasyfikacji, stając na czele drużyn z podkarpacia i przyjmując słowa uznania ze strony dyrektora, za wiedzę, opanowanie oraz znajomość procedur. W zmaganiach udział brały jeszcze dwie załogi ratownicze z regionu. Ratownicy z Przeworska zajęli 23. miejsce, a z Mielca 29.
 
Zdjęcia: