Otyłość jest jednym z największych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Dotyka coraz większej liczby Polek i Polaków. To nie tylko kwestia wyglądu, lecz przede wszystkim poważna choroba, która ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne milionów ludzi, a także negatywne skutki ekonomiczne.
Niepokojące statystyki
Ponad 52% dorosłych Polek i Polaków zmaga się z nadwagą, a ok. 14% cierpi na otyłość.
W 2024 roku wykonano 6,7 tys. operacji bariatrycznych – to ponad dwukrotny wzrost w porównaniu do 2017 roku. Wartość refundacji wzrosła cztery razy, do 140 mln.
Nieleczona otyłość prowadzi do groźnych powikłań, w tym m.in. nadciśnienia tętniczego, bezdechu sennego, zwyrodnienia kolan czy stłuszczenia wątroby. Koszty ich leczenia w 2023 roku oszacowano na ponad 3,8 miliarda złotych.
Dla wielu pacjentów z zaawansowaną postacią otyłości, chirurgia bariatryczna to jedyny skuteczny sposób na poprawę zdrowia i jakości życia, kiedy inne metody zawiodły.
Nowy film edukacyjny NFZ
W kolejnym odcinku z cyklu Zdrowie na Pierwszym Planie: „Chirurgia bariatryczna: ostatnia deska ratunku?” prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, chirurg bariatra, odpowiada na kluczowe pytania m.in.:
- Jak definiuje się otyłość olbrzymią i skrajną?
- Na czym polega chirurgiczne leczenie otyłości?
- Kto kwalifikuje się do operacji bariatrycznej?
- Jak wygląda opieka w ramach programu KOS-BAR?
Obejrzyj film na YouTube