Informacje o wpływie działalności wykonywanej przez jednostkę organizacyjną na zdrowie
ludzi i na środowisko
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Poniatowskiego 4
Pracownia RTG
Podstawa prawna: Art.32c pkt.2 Ustawy Prawo Atomowe ( Dz.U. 2021 r ; poz. 1941)
Jednostka WSPR w Rzeszowie wykonuje działalność związaną z narażeniem na promieniowanie jonizujące, polegające na: wykonywanie badań z zakresu radiografii konwencjonalnej.
1. Posiadanie zezwoleń na uruchomienie i stosowanie urządzenia wytwarzającego promieniowanie jonizujące aparat rtg DRX Ascend System Q-RAD, o nr fabrycznym – QRAD-18R-07064.:
a) Zezwolenie na uruchomienie pracowni, w której maja być stosowane źródło promieniowania jonizującego Decyzja Nr 277/2018 z 10.10.2018 r.
b) Zezwolenie na uruchomienie i stosowanie aparatu rentgenowskiego do zdjęć – w trybie stacjonarnym Decyzja Nr 278/2018 z 10.10.2018 r.
c) Zgoda Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Rzeszowie Decyzja 120/2019 z 09.05.2019 r. na prowadzenie działalności medycznej związanej z wykorzystaniem promieniowania jonizującego,
2. Jednostka WSPR prowadzi kontrolę narażenia pracowników przy pomocy dawkomierzy indywidualnych. W ciągu minionych 12 miesięcy nie stwierdzono przekroczenia dawek granicznych pracowników Pracowni RTG.
3. Na podstawie artykułu 17 ust. 1 ustawy Prawa Atomowe, w celu dostosowania sposobu oceny zagrożenia do jego spodziewanego poziomu, pracownicy jednostki organizacyjnej zostali zaliczeni do kategorii B narażenia. Ocena narażenia pracowników prowadzona jest na podstawie systematycznych pomiarów dawek indywidualnych w sposób pozwalający stwierdzić prawidłowość zaliczenia pracownika do tej kategorii.
4. Jednostka WSPR wykonuje regularnie pomiary dozymetryczne osłon stałych:
a) pomiary dawki indywidualnej każdego pracownika Pracowni RTG,
b) pomiary dozymetryczne rozkładu mocy dawki promieniowania jonizującego X wokół aparatu RTG (konstrukcje ścian stropów, okien i drzwi oraz zainstalowane urządzenia ochronne) w pracowni, które zabezpieczają osoby pracujące, osoby przebywające w sąsiedztwie, a także osoby ogółu ludności.
5. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dn. 18 stycznia 2005r. w sprawie dawek granicznych promieniowania jonizującego (Dz.U z 2005r ; poz. 168) – dopuszczalna wartość narażenia na promieniowanie jonizujące wynosi:
a) pracownicy 20 mSv/ rok,
b) ogół ludności 1 mSv/ rok.
6. Jak wynika z przeprowadzonych pomiarów i obliczeniu dawek w Jednostce WSPR w ciągu minionych 12 miesięcy promieniowanie jonizujące nie miało negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.
7. Pracownia RTG WSPR w Rzeszowie nie uwalnia do środowiska substancji promieniotwórczych.